Cum tratăm fobia de șerpi, ediția 2026 @ Centrul de Biodiversitate
Teama de șerpi face ca mulți oameni din întreaga Europă (indiferent de cât de “civilizată” ar putea părea țara respectivă) să manifeste cruzime nejustificată față de reptile, nevoia de educație naturalistică fiind acută atât în România, cât și în restul Bătrânului Continent. Sper ca prin astfel de acțiuni să mai schimb din percepția greșită pe care publicul larg o are despre reptile în general și despre șerpi în particular.
[dacă vederea acestei fotografii vă provoacă panică, atunci acest eveniment vă este direct adresat – șarpe de stepă – Dolichophis caspius, fotografiat în jud. Constanța]
Așa cum am făcut și în editiile anterioare, si în acest an îi invit pe cei care simt o frică necontrolată când vine vorba de șerpi la o miniședință de terapie pentru a încerca să își depășească această angoasă (practic este a patra ediție a acestui eveniment cu temă educativă în domeniul naturalisticii pentru amatori).
Îmi doresc tare mult ca, prin astfel de acțiuni, să schimb percepția greșită pe care publicul larg o are despre reptile în general și despre șerpi în particular. Încă din vremea comunismului s-a perpetuat ideea că animalele sălbatice aduc pagube, iar șerpii sunt de departe cele mai nedorite animale în câmpul vizual al omului de rând. Dacă până acum am ținut seminarii și prelegeri pentru pasionați, acum este rândul celor cu fobie de reptile vină și să asculte povestea acestor fascinante animale. Iar cel mai bun argument că voi vorbi pe limba și pe înțelesul celor cu teamă de șerpi este faptul că mie însumi mi-e frică de șerpi.
Concret: miercuri, 17 iunie 2026, ora 17.30, cei ce au fobie de serpi sunt invitati să participe la o prezentare interactivă (în sensul că mă veți putea întrerupe și veți putea pune întrebări; nu, nu va fi niciun șarpe viu în sală!). Prezentarea va avea loc intr-o sală din incinta Academiei Române, în colaborare cu Centrul de Biodiversitate/Academia Română (vă invit pe această cale să le dați un like, au multe lucruri interesante pe pagină legate de biodiversitatea din România).
Înscrierile se fac folosind acest Facebook event. Va rog sa va inscrieti din vreme si sa reconfirmați in ziua evenimentului, pentru ca sunt doar 30 de locuri. Mulțumesc!











