Pagini Aurii suporta costurile telefonice ale utilizatorilor sai

Comunicat primit pe email: “Paginii Aurii a lansat în premieră în România opţiunea Sună Gratis, o nouă facilitate a motorului de căutare www.paginiaurii.ro. Prin utilizarea opţiunii Sună Gratis, valabilă doar pe site-ul motorului de căutare paginiaurii.ro, orice utilizator poate contacta furnizorii găsiţi pe site gratuit, rapid şi imediat.

Îmbogăţirea site-ului cu opţiunea Sună Gratis se înscrie în strategia de reorientare a companiei Pagini Aurii către online şi new media, începută prin relansarea site-ului în urmă cu 10 luni. Pagini Aurii îşi confirmă încă o dată statutul de instrument de business performant, facilitând stabilirea contactelor de afaceri între vizitatorii site-ului şi clienţii listaţi pe site.

Sună Gratis funcţionează extrem de simplu. După selectarea unei companii client paginiaurii.ro, orice vizitator al paginiaurii.ro poate da click pe butonul „Sună Gratis” fie din pagina de rezultate, fie din cea de detalii a companiei respective. Va aparea o fereastră în care îşi va introduce numărul de telefon (fix sau mobil) precum şi perioada de timp în care doreşte să fie sunat (imediat, într-un minut, în 3/5 minute), apoi va apăsa butonul „Sună-mă”. În timpul solicitat un robot va suna simultan şi vizitatorul şi clientul Pagini Aurii şi îi va pune în legătură telefonică.

Orice utilizator va putea să apeleze fără restricţii companiile din paginiaurii.ro, de câte ori doreşte, pentru a putea lua o decizie avantajoasă de cumpărare. Poate folosi opţiunea Sună Gratis nelimitat şi gratuit pentru a face o comandă la taxi sau pizza, pentru a cere detalii despre produse şi servicii, a face o programare la doctor sau la un service auto sau a pentru cere o ofertă de la un potenţial furnizor etc. Toate costurile vor fi suportate de Pagini Aurii.”

Mi se pare o cheltuiala destul de mare, ramane de vazut daca aceasta schimbare majora va afecta modelul de business a gigantului din industria de classifieds. In orice caz, ar trebui ca aceasta facilitate sa duca la o crestere exponentiala a companiilor listate in Pagini Aurii, precum si la o crestere importanta a traficului relevant pe site (oameni care au nevoie de produse si servicii).

Sunt curios daca un astfel de serviciu functioneaza si in alte tari. Stiamd e companii care suportau acest apel – aveau ad-uri cu mesaj de taxare inversa, dar sa faci asta pentru toate cererile mi se pare un efort deosebit (si care banuiesc eu ca a necesitat multe calcule de previziune a cererii pentru acest serviciu).

3 Comments »

  1. Iulian said,

    November 17, 2009 @ 12:53 pm

    Da mai exista si in alte tari. Nu am inventat roata.

    r: merci de raspuns Iulian. Poti sa estimezi un volum de apeluri? Daca nu e o informatie confidentiala.

  2. teodor said,

    January 1, 2010 @ 4:53 pm

    Inainte de a promova un nou serviciu, Pagini Aurii ar trebui sa faca putina curatenie in modul de lucru cu clientii sai: http://infotutoriale.blogspot.com/2009/12/paginiaurii-o-mare-teapa.html (vezi si comentariile).

    Serviciile Pagini Aurii se rezuma doar la brand, clientul nu are nici o informatie despre profitabilitatea sau neprofitabilitatea investitiei sale. Nu i se ofera minime informatii despre vizitatorii sositi pe anuntul sau publicitar (keywords, orientarea vizitatorilor, in ce mod ies vizitatorii de pe acel anunt publicitar [ex: click pe linkul siteului sau email], etc.).

    Cu alte cuvinte clientii dau niste bani pe un anunt care apare pe un site cu un brand cunoscut dar inutil deoarece este “invizibil” in cautarile pe google (ex: faceti un test pe cuvintele targetate de voi si vedeti daca apare siteul pagini aurii macar in primele pagini google – in general vizitatorii merg pina la a 3-a pagina google pentru un cuvint/expresie cautata) deci vizitatorii vostri vor intra prin intermediul altor siteuri pentru care poate, nu platiti nimic.

    Sfatul meu este sa cereti informatii concrete si nu va lasati influentati de afirmatii subiective de genul: “tendinta este spre accesarea internetului de pe telefonul mobil”. Important este daca putinii clienti de Internet pe mobil ar putea fi intereseati de produsul/serviciul Dumneavoastra si in ce procentaj v-ar contacta.

  3. Ioana said,

    January 5, 2010 @ 9:54 am

    Cum ai aflat deja, Pagini Aurii va oferi in scurt timp o aplicatie de statistici tuturor clientilor sai de online pentru a putea masura eficienta anunturilor cumparate. Numarul telefoanele primite de la utilizatorii site-ului direct de pe paginiaurii.ro prin Suna Gratis/Free call – facilitate in premiera in Romania – va fi doar un metric dintre cele prezentate acolo. Din pacate se pare ca nu vei putea testa personal beneficiile.

    Clickurile pe adresa ta de web – linkuri care apropo, sunt curate – nu sunt singurul standard de eficienta. Avem studii recente ca majoritatea utilizatorilor nostri sunt mai interesati de numere de telefon, cautarea pe harta si programul de functionare al companiilor listate.

    In legatura cu rankingul paginilor site-ului in Google – avem sute de termeni de prima pagina. Desigur, nu putem fi listati pentru tot dictionarul cum se pare ca sugerezi tu (peste 1100 domenii de activitate cu 250 000 anunturi companii).

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Leave a Comment