Inapoi din weekend – zece zile incheiate de Apuseni

Un sfarsit de an pe masura. O sa il descriu in cateva zeci de cuvinte, si ca de obicei va las prada unor imagini „impuscate” in acest interval (cu vreo 1800 de kilometri din care o mie facuti de Craciun:  Constanta – Vama Veche – Constanta – Braila – Bucuresti – Apuseni):

– excursie la Constanta

– vazut zeci de potarnichi si caprioare de pe autostrada (numai pe partea dreapta, si stiu si de ce – aveam copilot ager :))

– dormit afara in noaptea de Craciun (m-au trezit dimineata pescarusii Constantei :))

– vazut Vama Veche pe 25 decembrie la 15 grade si plaja goala – nepretuit

– fotografiat colonie de lisite pe mare si un corcodel cu gat negru in penaj de iarna

– mancat placinte, baclavale si carnati de casa la Braila la parinti

– vizitat bunicile si primit dojana sa ma mai potolesc si eu cu umblatul hai hui la varsta asta

– fotografiat 17 caprioare intr-un card (doborand recordul de 14 de luna trecuta) la 100 de metri de drumul national

– deportat copilot in Bucuresti si fugit in Apuseni

– revizitat pestera Scarisoara

– revizitat pestera Poarta lui Ionele

– refacut traseul de 4×4 Valea Vulturului unde am bagat paintball cu Greenpixelii acum ani de zile

– revizitat pestera Coiba Mare

– revizitat catunul Casa de Piatra

– refacut traseul de 4×4 Garda – Cheile Ordancusii – Mununa – Ocoale – Scarisoara – Garda (circuit deosebit de tehnic pe zapada)

– revizitat cascada Pisoaia

– revizitat Dealul cu Melci

– revizitat Rosia Montana (unde in mod absolut straniu nu am vazut nici un om pe strada si nicio masina)

– revizitat biserica dintr-un lemn de la Vidra

– fotografiat TAF intrat in mijlocul viiturii de pe Aries sa scoata lemnele ramase din lunca inundata

– vizitat atelierul de ciubere de la Garda

– fotografiat pitigoi azuriu

– mancat mamaliguta toponita (reteta intr-un episod viitor)

– baut afinata si crampa (bautura locala, specifica motilor, de pus oameni in cap – recordul este de 450 de litri de crumpa (tarie alcoolica aproximativa 25 grade volumetric) pentru 300 de oameni intr-o singura noapte – la o nunta ce-i drept)

– vazut pisica salbatica la intrarea in Cheile Cibului

– refacut drumul absolut spectaculos Zlatna – Almasu Mare – Cib – Cheile Cibului – Geoagiu Bai – Homorod – Vintu de Sus – Sebes (recomand minim 4×4, preferabil reductor si garda mare – minim 20cm, drumul trece de trei ori prin vadul raului)

– vazut fazanita la 2 metri de masina

Am uitat ceva? Ah, pozele (doar doua, urmeaza o selectie pe fotoreportaj.ro cat de curand).

Facebooktwitterpinterestlinkedinmail

Pe aceeaşi temă

2 Comments »

  1. Mihaela Nistor said,

    7 ianuarie 2010 @ 12:56 pm

    Te invidiez pentru tot ceea ce ai vazut! Frumoase si pozele! 😀

  2. acesta said,

    11 ianuarie 2010 @ 8:54 pm

    vazut vara asta Cheile Ordancusii, Poarta lui Ionele si Scarisoara.
    Superb. Trebuie intretinut. Trebuie vazut.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Lasă un comentariu